Canbilenler - Üretim


Üretim

Firma olarak müşteri memnuniyetini ilke edinmiş olan kuruluşumuz, sanayicilerimizin ihtiyacı olan GG 18, GG 26, kaliteli pik döküm ve GGG 40, GGG 70 sfero, kaliteli çelik (GS 45-52 Mn çelik paslanmaz çelik (304-316,318) dökümlerde hizmet etme gayreti içerisindedir. Firmamız sanayicilerimizden aldığı güven ve destek sayesinde aylık 200 ton pik, 100 ton sfero, 50 ton çelik ve paslanmaz döküm kapasitesine ulaşmış olup yine sizlerden aldığı güçle kaliteden ödün vermeden çalışmalarına devam etmektedir.

Ar-Ge bölümümüz TEKMER ve TÜBİTAK ile yaptığı çalışmalarla 2009 yılı içerisinde EKOMİZER borularını geliştirerek daha uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını sağlayıp Türk Sanayisinin hizmetine sunmuştur. Yine 2010 yılı içerisinde Ar-Ge çalışması kapsamında içme suyu santrifüj gövdelerinin su kavitasyonuna karşı aşınma dirençlerini arttırmak üzere çalışmalar yapmış ve bu bağlamda önemli mesafeler katetmiştir. Döküm sektöründe kaliteyi arttırıcı çalışmalar kapsamında işletmemizde döküm laboratuvarı kurulmuş olup müşterinin isteği doğrultusunda Solid Works programı ile parça tasarımı, katı modelleme, yolluk ve besleyici dizaynları yapılmakta ve buna paralel olarak Nova Cast döküm simülasyon programı ile parça dökülmekte ve parçanın döküm öncesi tüm şartları görülerek oluşabilecek tüm sorunlar önceden saptanarak kolayca çözülebilmektedir. Firmamız döküm analiz ve kalite kontrol laboratuvarını müşterilerimizin tüm parçalarının tasarımı, katı modellemesi, döküm simülasyonu ve ultrason görüntüleme de dahil olmak üzere tüm teknik alt yapısıyla hizmete sunmuştur.Firmamız üretim portföyüne 2009 yılı itibariyle Bronz döküm (GbZn-CuSn) serisini de ilave etmiş olup yine siz sanayicilerimizin bu yöndeki isteklerine de cevap vermeye başlamıştır.

Fabrikamızda 1500 kg'lık çift pota indüksiyon ocağında ergitme yapılmakta olup thermal analizler Electro Nite marka quic-lap ve quic-cap cihazıyla yapılmaktadır. Alınan numuneler fabrikamız bünyesindeki spectometer (ARL) cihazında analizi yapılmakta ve fabrikamız kalite kontrol bölümünde HB Brinell ve Rockwell sertlik ölçümleri yapılarak mikro yapı ve ultrason görüntülerine bakılarak değerlendirilmektedir. Çıkan sonuçlar raporlanarak sertifika haline getirilmekte olup fabrikamızda alınan numune ve kalite kontrol tutanakları malzemeyle birlikte verilmektedir.

Maçalar işin durumu ve işin gerektirdiği şekilde Furran reçine, Shell kum, Amingaz, Betaset veya CO2 ile yapılıp, titizlikle kontrol edilerek kalıplara uygulanmaktadır. Yine fabrikamız bünyesinde döküm yüzeyleri askılı makinede temizlenmekte taşlama ve astar boyası yapılmaktadır.

Sfero,çelik dökümde tavlanması gereken parçaların fabrikamız bünyesinde PLC kontrollü 3 m3 elektrikli tav fırınında Isıl İşlem yapılmakta ve Isıl İşlem sonrası tufal temizlemesi yapılarak malzemelerin sevkiyatı yapılmaktadır.